Реформування газети зумовлює ряд вимог до новоствореного видання. Нажаль прийнятий Закон не є ідеальним у тому числі з точки зору свободи видавничої діяльності. Зокрема:
Ч.4 ст.5 Законопроекту передбачає, що:
4. Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, в інформаційній та видавничій сферах, проводить моніторинг процесу реформування друкованих засобів масової інформації та редакцій з метою забезпечення їх функціонування, збереження назви, цільового призначення та тематичної спрямованості.
Фактичний початок реформування комунальних ЗМІ, який почався з прийняття 24.11.2015 Законопроекту про реформування державних та комунальних друкованих ЗМІ(№ 1123),виявив практично повну незахищеність колективів редакцій.
До Гарячої лінії УАВПП надійшло більше десяти запитів, що стосуються можливості «перетворення редакції» на офіційне видання. Ми детально розглянемо це питання аби остаточно спростувати поширену помилку.
У попередній публікації,ми звертали увагу редакцій комунальних газет на те що чинне законодавство дозволяє захищати право редакції намарно у тому числі приміщення. Попри це більшість представників колективів скептично оцінюють свої шанси на захист майна. Адже такий захист вимагатиме утому числі звернення до суду. Наводимо перелік судових рішень, де представники преси та суміжних галузей вже застосовували профільні нормативно-правові акти.
Наразі чільне місце серед запитів редакцій комунальних газет на гарячу лінію УАВПП займають питання пов’язані із захистом майна і на сам перед приміщень.
На цей момент склалася вкрай не певна ситуація, адже попри те, що Закон про роздержавлення прийнятий Верховною радою, він все ще не набув сили бо не підписаний Президентом та не був оприлюднений.
Переважна більшість запитів видавців підчас виборів стосується саме агітації, однак розміщення не агітаційних статей присвячених висвітленню виборів теж має здійснюватися за правилами. Порушення таких правил не тільки підірве імідж видання,а й створює потенційний ризик бути притягнутим до відповідальності.
На гарячу лінію УАВПП потрапляють запитання які турбують не тільки колективи редакцій, а й їх читачів. В процесі підготовки до виборів вкрай невизначеною залишається доля осіб, що змушені залишити свої домівки у зв’язку військовими діями на Сході та окупацією Криму.
Поряд із до публікаційною експертизою статей про вибори, представників преси цікавлять можливі ризики пов’язані з умисним чи неумисним порушенням Закону про місцеві вибори.
На гарячу лінію УАВПП надходять численні запити що стосуються проведення так званих «перших виборів» та особливостей участі у них ЗМІ.
Перш за все слід заспокоїти представників редакцій. «Перші вибори» не передбачають додаткових вимог чи особливих правил підчас висвітлення виборів чи розміщенні агітації.
Чільне місце серед запитів на гарячу лінію УАВПП займають питання пов’язані із визначенням агітації.
Через відсутність кодифікованого закону про вибори, легко заплутатися у визначенням передвиборчої агітації, що частково подібні, але й відмінні у різних законах.
Питання розмежування передвиборної агітації, інформування про вибори та інших інформаційних матеріалів займає ключове місце. Від того, до якого виду інформації буде віднесено конкретний матеріал, залежить, з яких джерел та за якими розцінками його буде оплачено, які правові обмеження буде застосовано при розміщенні конкретної інформації.
Надання державної підтримки для видань комунальної форми власності які пройдуть через процес реформування, визначається ст. 12 Проект Закону №1123.