Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


21 грудня 2015

Роздержавлення «в особах». «Новий день», Мелітополь

Facebook Twitter LiveJournal

Українська Асоціація Видавців Періодичної Преси (УАВПП) продовжує поширювати інформацію про досвід газет, які готуються до роздержавлення. Сьогодні ми публікуємо запис розмови з Ділярою Кудусовою, головною редакторкою газети "Новий день", м. Мелітополь.

Вікіпедія подає такі дані про газету «Новий день»:

«Новий день» — найстарша газета Мелітополя. Видається з 1923 року. Раніше виходила під назвами «Советский путь», «Думка», «Радянський степ», «Серп і молот». Присвячена тематиці Мелітополя та Мелітопольського району. Має статус комунального підприємства, співзасновниками якого є Мелітопольська міська рада, Мелітопольська районна рада та трудовий колектив газети.

 

УАВПП: Як ви вважаєте, чим саме ваше видання є цінним для аудиторії? За що його люди цінують - чому передплачують та читають, яку місію виконує видання для своєї ключової аудиторії? Як ця місія змінюється сьогодні?

Кудусова Діляра: 93 роки довіри читачів. Характерно, що 95% тиражу – це передплата. Перший номер нашого видання вийшов 27 травня 1923 року, і, як і  раніше, «Новий день»  залишається однією з найпопулярніших газет в місті та районі. Ми намагаємося розміщувати на шпальтах матеріали для всіх верств населення і бути об'єктивними.

 

УАВПП: Чи вважаєте ви роботу видання успішною? І якою є тенденція для вас?

К.Д.: Зараз вся преса перебуває в такому складному становищі, що бути задоволеним не може, мабуть, ніхто з редакторів. Конкурувати з електронними засобами інформації стає все важче. Мої колеги в один голос скаржаться на нестримне падіння тиражів. До того ж, нас турбують високі ціни на друк та послуги пошти, нестача творчих кадрів - все це позначається на економічному стані редакції, на якості видання в цілому.

Зараз тираж «НД» становить 2 тис. примірників, і редакція має борги. Оскільки у 2011-2013 роках ми пережили кілька спроб рейдерського захоплення, то, як результат, з прибуткового підприємства перетворились на неприбуткове, втратили 3 тис. передплатників. Відтоді боремося з фінансовими труднощами і докладаємо величезних зусиль, щоб ліквідувати наслідки тих років.

Ми поширюємося на території м. Мелітополя та Мелітопольського району Запорізької області. Тут мешкає 200 тис. населення, і, окрім центральних та обласних ЗМІ, працює 5 місцевих новинних газет, 2 місцевих телеканали, близько 20 радіостанцій, причому більшість має в сітці мовлення місцеві новини. Активізувалися на інформаційному полі міські інформаційні веб-сайти. До того ж, практично всі місцеві торговельні кіоски «Преса» є власністю холдингу одного з наших конкурентів.

 

УАВПП: Коли ви останнього разу робили зміни у змісті та дизайні видання? Що саме змінювали, чому саме це, і який отримали результат?

К.Д.: Я була призначена редактором 7 років тому, і тоді ми змінили зміст і дизайн. Передплата на той час була збільшена на 2 тис. екземплярів, а підприємство стало прибутковим.

Всі наші рубрики перевірені часом і важливі для читача. Але поки що нам бракує аналітичних матеріалів, для цього у нас не вистачає часу і кадрів. У редакції немає транспорту і всього 1,5 штатної одиниці кореспондентів.

 

УАВПП: Як ви працюєте з аудиторією, як визначаєте, що читачам подобається, а що - ні? Як часто щось змінюєте?

К.Д.: Наші читачі дуже активні, ми багато з ними спілкуємося, проводимо редакційні зустрічі, виїзди, «гарячі» лінії тощо. Після такого спілкування теми обговорюються і плануються в редакції. Якщо щось не сподобалося у верстці чи тема викликає суперечки – наступного дня у нас телефон "червоніє" від дзвінків.

З іншого боку, наш читач консервативний, тому зміни, якщо й здійснюємо, то поступово. Але ми розуміємо, що нам важливо і необхідно залучати активну молодь. Тому періодично проводимо різні акції та конкурси.

 

УАВПП: Як ви залучаєте нових авторів, експертів? Чи працюєте з людьми старшого віку - для яких важливо бути корисними, віддавати свої знання та досвід іншим?

К.Д.: Про це можна багато що розповісти. Скажу коротко: зустрічаємося в первинних ветеранських організаціях, організували ветеранський прес-клуб, проводимо тематичні заходи, творчі конкурси, працює школа молодого журналіста тощо.

 

УАВПП: Що ваше видання робить для того, щоб бути ефективним партнером для рекламодавців?

КД: Готуємо рекламні календарі на новий рік, православний календар, карту-схему міста, організовуємо спільні з рекламодавцями акції та ін.

 

УАВПП: Як ви плануєте майбутнє: теми, тираж, доходи? Що робите для того, щоб ці плани виконувались?

К.Д.: Наші головні показники - тираж і фінансовий стан. Складаємо план роботи і чітко дотримуємося його.

Ми багато вчимося, у тому числі завдяки вам. Активно використовуємо досвід успішних редакцій.

Вчимося у професіоналів - надихають їхня майстерність та успішність їх редакцій, також надихає наш вимогливий читач.

Ідей у нас багато, тільки на це не вистачає кадрів і (що важливо) - фінансів.

 

УАВПП: Що для вас є найменш зрозумілим та найбільш проблемним з огляду на роздержавлення? Яка саме допомога потрібна?

К.Д.: Ми розуміємо, що в наш час кожне друковане видання повинно діяти в парі з інтернет-ресурсом. Перетікання потоків інформації з електронних сторінок на паперові дає змогу підвищувати як популярність сайту, так і тираж періодичного видання. Тому ми відкрили власний сайт. Але його «розкручування» в мережі – річ доволі специфічна і затратна. З нашими силами вийти на передові позиції в регіоні буде доволі складно, бо на таку програму потрібні чималі гроші, яких у нас і так не вистачає.

Також у нас попереду новий етап боротьби за приміщення: немає гарантій, що не буде вжито різноманітних заходів, щоб довести до банкрутства і так фінансово слабке підприємство – адже метою є, гадаю, звільнення площі в старовинному будинку в центрі міста. Також шкода, що редакціям заборонена суборенда. Немає роз’яснень, як будуть друкуватися офіційні документи органів місцевого самоврядування, і які з документів мають бути оприлюднені обов’язково в друкованому ЗМІ, а не на сайтах рад.

Нам необхідні капітальний ремонт будівлі, транспорт та оновлення вже застарілого обладнання. Потрібні семінари для коректорів, менеджерів з реклами, дизайнерів (операторів верстки), бухгалтерів редакцій.

Як почнеться роздержавлення, редакції буде потрібна кваліфікована юридична підтримка.




Коментарі

Додати коментар