Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


21 січня 2011

Згортання демократичних свобод в Україні: потенційна загроза для євроінтеграційного курсу

Facebook Twitter LiveJournal

21 січня 2011 р. в Інформаційному агентстві УНІАН відбулася прес-конференція "Згортання демократичних свобод в Україні: потенційна загроза для євроінтеграційного курсу", організована Громадською експертною радою  при Українській частині Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС. 

Українські експерти висловлюють занепокоєння, що згортання демократичних свобод, цілеспрямовані, політично вмотивовані  кримінальні переслідування  в Україні ставлять під загрозу подальший євроінтеграційний курс в Україні. Зокрема, про це йдеться у заяві, яку 21 січня озвучили більшість громадських організацій, які входять до Громадської експертної ради. 

У документі йдеться, що “попри позитивну динаміку двосторонніх відносин Україна-ЄС 2010 року, а саме прогрес у підготовці Угоди про Асоціацію та безвізовий діалог, внутрішні події в Україні протягом грудня 2010 року та на початку 2011 року серйозно стурбували експертну спільноту”.  

Експерти звертають увагу на те, що “хоча внутрішньополітичні проблеми в країні не досягли того рівня, який би дозволив європейцям перейти на мову ультиматумів, певні загрози, що виникають вже зараз, змушують акцентувати увагу на можливих негативних наслідках для основних напрямів євроінтеграційого курсу України”. 

У заяві наголошується, що “сумніви в ЄС щодо готовності України відповідати європейським демократичним цінностям  можуть ускладнити процес переговорів про підписання Угоди про асоціацію. ЄС може порушити питання про перегляд домовленостей, яких було досягнуто раніше в сфері юстиції, свободи та внутрішньої політики». Також це може призвести до «небажання йти на поступки та компроміси у складних питаннях, зокрема в частині зони вільної торгівлі».

Експерти припускають, що “Україна ризикує втратити шанс на отримання безвізового режиму з ЄС в осяжній перспективі. Прецедент Данилишина є першим фактом надання громадянину України політичного притулку в ЄС за останні 8 років, переводить Україну в категорію країн, громадяни яких через внутрішньо-політичні причини мають легітимне право претендувати на статус політичних біженців. Статус країни-постачальника політичних біженців вважається в ЄС несумісним із безвізовим режимом”.  

У документі також зазначається, що “Обсяги та формат надання допомоги Україні в наступній фінансовій переспективі ЄС можуть змінитися. Обсяги зменшаться, а формат бюджетної підтримки як основного інструменту надання допомоги національного компоненту буде змінено на формат проектів міжнародної технічної допомоги. Це значно знизить ефективність такої допомоги. На сьогодні в рамках Національного компоненту Європейського інструменту сусідства та партнерства  за 2007-2013 роки Україні передбачається надати 964 млн. євро, з яких близько 75% - це кошти на програми бюджетної підтримки». 

Експерти висловлюють думку, що «занаявних умов функціонування органів влади не варто розраховувати на повноцінне виконання Порядк уденного Асоціації, плану дій звізової лібералізації та Угоди про Асоціацію з ЄС. Український уряд має серйозні проблеми з організацією виконання таких комплексних зобов’язань і на системному рівні, і на рівні окремих центральних органів виконавчої влади (ЦОВВ). Зокрема, необхідно звернути увагу на відсутність ефективного централізованого механізму координації, а саме урядового органу, який би мав повноваження та можливість комплексно оцінювати ризики для європейської інтеграції та запобігати їх, в т.ч. у сфері свободи, юстиції та безпеки та в інших сферах». 

Також експерти нагадують, що за останній рік Україну переведено з категорії вільних країн до «частково вільних» (дані "Freedom House"); Україна змістилась з 152 на 164 позицію в рейтингу економічних свобод серед 179 країн світу (дані Herіtage Foundatіon). У рейтингу демократії країн світу за 2010 рік  (Democracy Index 2010) Україна зайняла 67 місце, тобто опустилась на 14 пунктів униз, порівняно з 2008 роком (53 місце). В Україні зафіксовано найбільший регрес в демократії серед всіх країн Європи, вона посідає "почесне" сьоме місце серед країн світу, в яких спостерігається найбільший занепад демократії, – після Мадагаскару, Фіджі, Ірану, Ефіопії, Єгипту та Гамбії”. 

Громадська експертна рада- є консультативно-дорадчим органом, що має на меті забезпечення відкритості у діяльності Української частини Комітету, а також врахування громадської думки у процесі підготовки та організації виконання рішень Української частини Комітету. Члени ради є експертами з різних аспектів європейської інтеграції та представляють активні й впливові аналітичні центри, громадські організації, міжнародні фонди, які займаються питаннями, дотичними до європейської інтеграції, а також окремими міжнародними проектами у сфері європейської інтеграції. Детальніша інформація - http://eu.prostir.ua/themes/rada.html

Контактна особа – Вікторія Гуменюк тел. (067)448-02-67 

За інформацією прес-релізу




Коментарі

Додати коментар