Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


18 лютого 2009

Нацкомісія: Досягнення у сфері свободи слова можуть бути нівельовані

Facebook Twitter LiveJournal

Заява Нацкомісії з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі при Президентові України.Національна комісія з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі при Президентові України висловлює занепокоєння ситуацією, яка склалася в українському інформаційному просторі.

 

На порозі президентської виборчої кампанії є загроза повернення до маніпулятивних технологій, інформаційних спецоперацій, обслуговування інтересів власників та наближених до них фінансово-політичних груп, а також до втягування журналістів у політичну боротьбу.

Результати моніторингу інформаційного та суспільно-політичного мовлення свідчать, що ситуація в деяких редакціях сягнула рівня несвободи, якого вітчизняні засоби масової інформації не знали з 2004 року. ЗМІ дедалі більше орієнтуються у своїй редакційній політиці на інтереси власників, зневажаючи принцип балансу думок та інші стандарти цивілізованої журналістики. Ситуація, у якій медіа не виконують своїх соціальних функцій та підмінюють інформацію пропагандою та дезінформацією, завдає шкоди громадянському суспільству, гальмуючи його розвиток і становить загрозу національній безпеці. Засобом політичної боротьби стають тенденційні випуски новин та сервільні інтерв’ю, як і спеціально зрежисовані політичні ток-шоу, в яких інструментами маніпуляції стають добір учасників, послідовність їхніх виступів та запитання ведучих.

Розвиток подій дозволяє прогнозувати подальше посилення нового виду цензури як прояву тиску з боку власників, а також і самоцензури журналістів. Важка ситуація на ринку праці медіа є додатковим чинником, що стримують журналістський протест та прагнення працювати згідно з професійними стандартами. Зокрема і з бажання уникнути політичного тиску в деяких редакційних колективах помітне прагнення не політизувати інформаційне мовлення, відмовитися від ґрунтовного аналізу та докладного висвітлення актуальних політичних подій або висвітлювати їх за допомогою інструментарію розважальної журналістики.Натомість непропорційно роздуваються кримінальні теми, створюється негативна, гнітюча картина навколишньої реальності, що дезорієнтує аудиторію і створює можливості для маніпуляції громадською думкою.

Національна комісія при Президентові України наголошує, що практика повернення цензури в українські медіа є неприпустимою. Ми нагадуємо усім гілкам влади та політикуму, що громадські організації, які працюють у сфері ЗМІ, пильно відстежують ситуацію в медійному просторі держави і будуть усіма доступними засобами інформувати громадськість про усі порушення принципів свободи слова, плюралізму думок та збалансованості новин.

Ситуація, що склалася нині в інформаційному просторі країни, також знову довела гостру необхідність запровадження в Україні системи незалежного суспільного мовлення, роздержавлення медіа та посилення ролі органів самоорганізації журналістів.

Закликаємо політичні сили країни до підтримки реформування інформаційного простору країни. Інакше, найбільші досягнення України у сфері демократизації – свобода слова та преси – вже ближчим часом можуть бути цілковито нівельованими.

Національна комісія з питань утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі при Президентові України

Національна комісія з утвердження свободи слова та розвитку інформаційної галузі є
консультативно-дорадчим органом при Президентові України. Комісія у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, а також Положенням про Нацкомісію. Основними завданнями Комісії є підготовка пропозицій щодо виконання зобов'язань України, які випливають з її членства в міжнародних організаціях; проведення моніторингу ефективності реалізації законів та інших нормативно-правових актів щодо свободи слова та розвитку інформаційної галузі, їх відповідності стандартам міжнародних організацій, підготовка проектів відповідних законодавчих, опрацювання пропозицій щодо запровадження європейських стандартів в інформаційній галузі тощо. До складу комісії входять Олександр Богуцький, Тетяна Ворожко, Василь Гандабура, Віталій Докаленко, Валерій Іванов, Сергій Квіт, Костянтин Квурт, Дмитро Котляр, Андрій Куликов, Тетяна Лебедєва, Наталія Лигачова, Петро Лисенко, Олександр Литвиненко, Ігор Лубченко, Віктор Набруско, Наталія Петрова, Володимир Притула, Володимир Різун, Алі Сафаров, Дмитро Крикун, Вікторія Сюмар, Олександр Чекмишев, Андрій Шевченко, Віталій Шевченко та Тарас Шевченко. Голова комісії – Тарас Петрів.

джерело: http://imi.org.ua/




Коментарі

Додати коментар