Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


3 квітня 2014

УАВПП сформувала 12 пунктів законодавчих реформ необхідних для галузі.

Facebook Twitter LiveJournal

За результатами моніторингу законодавства про пресу та ЗМІ в Інтернет, УАВПП сформувала бачення необхідних реформ для створення сприятливого клімату, який стимулюватиме розвиток українських медіа та їх економічну сталість. 

Найбільш гострим та терміновим питанням, яке потребує уваги просто зараз, є нейтралізація зовнішньої загрози національній безпеці України, а саме інформаційної агресії проти України з боку Росії. Нівелювати вплив російської пропаганди та гарантувати право українців на достовірну інформацію можливо лише за умови збереження стабільної роботи і незалежності вітчизняних ЗМІ. Особливе значення у поточній ситуації займають друковані ЗМІ у регіонах, адже саме вони є чи не єдиним повним та впливовим джерелом місцевих новин.

Ми виділяємо такі найбільш ризиковані напрямки для ЗМІ:

-        Стабільні поставки газетного паперу та забезпечення державних резервів, що необхідні для роботи галузі в умовах воєнного стану;

-        Функціонування системи доставки преси за передплатою та у роздріб.

Окрім того, для розвитку галузі необхідно ліквідувати пільги та переваги, що дестабілізують ринок, а також є збитковими для бюджету та зберегти ті пільги, які стимулюють бізнес друкованих ЗМІ загалом. Ми пропонуємо:

-        Припинити фінансувати державні та комунальні ЗМІ. Для цього необхідно прийняти проект Закону № 2600 від 21.03.2013 «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Необхідність цього Закону передбачена міжнародними зобов’язаннями України. Діяльність таких ЗМІ дестабілізує ринок, адже вони часто порушують принципи журналістської етики та чесної журналістики, є залежними та можуть штучно демпінгувати на ринку реклами (адже отримують дотації у вигляді коштів, безкоштовних приміщень для редакцій, переважне право на висвітлення діяльності державних органів). Витрати державного та місцевих бюджетів на утримання державних та комунальних видань у 2012 році склали біля 110 млн. грн.

-        Припинити фінансувати національну експертну комісію з питань суспільної моралі (НЕК). Для цього необхідно ініціювати повторне внесення на розгляд ВРУ підготовленого Кабінетом міністрів України Проекту Закону № 2142 від 31.01.2013 "Про захист суспільної моралі" (щодо державного нагляду). НЕК - це державний орган, який є зайвим в системі органів контролю, адже частково дублює роботу Міністерства культури, Держкомтелерадіо, правоохоронних та експертних органів. Діяльність НЕК визнали антидемократичною та такою, що здійснює цензуру, майже всі медіа організації України та провідні профільні медіа об’єднання світу. Вартість утримання НЕК щороку вимагає з державного бюджету біля 4 мільйонів гривень, проте суспільство цінності від витрачання державою цих коштів не отримує.

-        Зберегти для видавців друкованих ЗМІ звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання (передплати) періодичних видань. Для цього необхідно при підготовці плану заходів з реалізації Програмами діяльності Уряду, а також в будь-яких проектах нормативно-правових актів, утриматися від скасування п. ст. 197.1.25. Податкового Кодексу України. Відміна зазначеної пільги призведе до відповідного збільшення вартості преси для читачів, а це стимулюватиме зменшення тиражів через відмову від преси на користь безкоштовних каналів інформації (ТБ, Інтернет). Прогнозуємо, що відмова від пільги призведе до зворотного ефекту - замість збільшення податкових відрахувань, відбудеться зменшення обсягів виробництва в галузі (скорочення тиражів/закриття видань), зменшення кількості робочих місць та зменшення відрахувань до бюджетів усіх рівнів.

-        Забезпечити конкурентні умови для всіх ЗМІ щодо виконання державного замовлення. Для цього необхідно виключити із законодавства переваги, передбачені для державних та комунальних ЗМІ, і гарантувати прозорість проведення конкурсів на виконання таких замовлень. Запровадження такої практики знизить витрати держави на реалізацію державної інформаційної політики та зменшить корупційні ризики. Ми пропонуємо ініціювати підписання меморандуму між УАВПП, як галузевою асоціацією у сфері друкованих та Інтернет ЗМІ, та КМУ про спільні дії з метою виконання інформаційної політики держави. Виконання такого меморандуму дозволить більш ефективно планувати інформаційну політику та уникнути корупції у питаннях використання коштів.

-        Зробити тариф на доставку преси за передплатою однаковим для всіх ЗМІ. Для цього ініціювати розробку та прийняття Проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», а саме - виключити із діючого Закону ч.2 ст. 9. Зазначена норма передбачає, що «Тариф на оформлення передплати та доставку передплатникам друкованих періодичних видань повинен становити не більше 40% собівартості виготовлення одного примірника передплатного видання». Зазначеною нормою користуються переважно дотаційні видання, а деякі свідомо маніпулюють собівартістю (штучно її знижуючи) аби отримувати пільгу. Втрати УДППЗ «Укрпошта», як не раз повідомляло керівництво підприємства, виключно внаслідок доставки видань за пільговим тарифом у 2012 році склали біля 70 млн. грн. Мета, досягнення якої передбачає ця пільга – зробити пресу доступнішою для соціально незахищених громадян – на нашу думку може бути досягнута шляхом надання адресних дотацій безпосередньо читачам, які потребують такої прямої підтримки.

-        Створити умови для повноцінного розвитку ЗМІ в Інтернет, а саме: мати необхідний перелік прав (офіційний статус ЗМІ), захищати авторське право на контент (мати порядок притягнення до відповідальності порушників чи можливість заблокувати веб сайт порушник), законодавчо закріпити вимогу щодо саморегулювання окремих питань функціонування ринку Інтернет ЗМІ, спростити та суттєво здешевити процедуру масових мікроплатежів (сплата за доступ до окремої статті).

-        Захистити галузь друкованих та Інтернет ЗМІ від необґрунтованих обмежень у сфері захисту прав споживачів. Для цього забезпечити обов’язкове галузеве обговорення проектів нормативно-правових актів з питань захисту прав споживачів (в першу чергу реклама), що вводять обмеження чи іншим чином змінюють порядок розміщення інформації у ЗМІ. Ми пропонуємо ініціювати підписання меморандуму між галузевою асоціацією у сфері друкованих та Інтернет ЗМІ та КМУ (підпорядкованим органами: Держспоживінспекцією України) про обов’язковість проведення галузевого обговорення проектів актів та оцінку соціально економічних наслідків актів. Виконання такого меморандуму та обов’язковість погодження проектів відповідних документів з українськими видавцями, яких представляє УАВПП, дозволить уникнути необґрунтованих економічних збитків для галузі та відповідно податкових втрат для держави.

-        Змінити підхід до реалізації інформаційної політики держави: замість заборони поширення/обговорення небажаної інформації (наприклад, щодо ліків та методів лікування), здійснювати пропаганду та інформування, аби громадяни формували свою думку, виходячи з повної та неупередженої інформації, і мали можливість робити свідомий вибір на основі повної інформації. Пропонуємо запровадити практику регулярного (наприклад, що-піврічного) обговорення інформаційних пріоритетів КМУ та окремих міністерств (наприклад, Міністерства економрозвитку) з представниками галузі ЗМІ не лише з метою посилення ефективності взаємодії між сторонами у інформаційній площині, але й задля оперативного реагування на виклики часу.

-        Захисти галузь від раптових та необґрунтованих підвищень тарифів на доставку преси за передплатою. Для цього необхідно забезпечити обов’язкове галузеве обговорення проекту наказу, що передбачає підвищення чи іншу зміну тарифікації послуг з доставки преси. Ми пропонуємо ініціювати підписання меморандуму між галузевою асоціацією у сфері друкованих та Інтернет ЗМІ та КМУ (відповідальними міністерствами: Мінекономіки, Мінінфраструктури) про обов’язковість проведення галузевого обговорення тарифів та проведення оцінки соціально економічних наслідків зміни тарифів. Виконання такого меморандуму та обов’язковість погодження проектів відповідних документів з українськими видавцями, яких представляє УАВПП, дозволить ефективно планувати діяльність як національного оператора поштового зв’язку УДППЗ «Укрпошта» (що забезпечує левову частку передплати) так і видавців.

-        Не допустити монополізації ринку доставки преси за передплатою. Для цього необхідно ініціювати відкликання будь-яких проектів нормативно-правових актів, що передбачають монополізацію ринку доставки преси за передплатою, зокрема проекту Закону № 3588 від 08.11.2013р. та проекту Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розвитку сфери поштового зв'язку», що розробляється Міністерством інфраструктури.

 

Дирекція асоціації надалі буде працювати з апаратом ВРУ, Адміністрацією Президента та Урядом аби реалізувати зазначені тези. 

 

Здійснення моніторингу законодавства стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та Інтерньюз. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю УАВПП та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Інтерньюз.

 

 

УАВПП.




Коментарі

Додати коментар