Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


30 квітня 2013

Депутати планують ввести кримінальну відповідальність за спостереження за особою.

Facebook Twitter LiveJournal

До Верховної Ради подано законопроект, що встановлює кримінальну відповідальність за незаконне спостереження за особою. За задумом авторів, він має захистити громадян від незаконного втручання в особисте життя, однак на практиці може стати перешкодою для здійснення журналістської діяльності.

          Законопроект № 2940 про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за незаконне здійснення візуального спостереження за особою) від 26 квітня 2013 року (автори  В. Г.Ярема та Г.Г. Москаль) пропонує криміналізувати незаконне здійснення візуального спостереження за особою у публічно доступних місцях.  Відповідно до пояснювальної записки до проекту, наслідком його ухвалення стане забезпечення конституційного права громадян України на невтручання в особисте життя та унеможливлення порушення такого права як з боку державних органів, так і приватних осіб.

             Під візуальним спостереженням за особою у даній статті розуміється цілеспрямоване негласне або відкрите, але всупереч її волі, візуальне стеження (слідкування) за особою протягом певного проміжку часу з метою збирання, перевірки, фіксації на матеріальних носіях та подальшого використання або передачі третім особам інформації про неї, місце її знаходження, її дії тощо, в тому числі під час проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій.

             Разом з тим, ухвалення цього закону є загрозою для діяльності засобів масової інформації, адже де факто будь-якого журналіста можна буде притягнути до відповідальності. Виходячи з визначення візуального спостереження, журналістська діяльність, яка включає в себе фото та відео фіксацію подій, опиниться поза законом. В такому випадку, винна особа може бути притягнута до відповідальності. Зідно до закоопроекту незаконнне спостереження карається штрафом від п’ятдесяти до двохсот неоподаткованих мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі до трьох років. У разі, якщо ті самі дії було вчинено щодо державного або громадського діяча, то журналіста може бути покарано шляхом позбавленням волі на строк до семи років.

             Таким чином, даний законопроект у його нинішній редакції є прямою загрозою для здійснення головної функції засобів масової інформації в демократичному суспільстві – четвертої гілки влади, спостерігача за діяльністю влади. Саме тому криміналізація такого спостереження, є недемократичним та неприпустимим. З метою недопущення встановлення тиску на ЗМІ, необхідно чітко розмежувати поняття незаконного візуального спостереження та здійснення журналістської діяльності.

Якщо у Вас виникнуть питання, звертайтесь до нас!

З повагою, Юридичний відділ УАВПП

Адреса: м. Київ, вул. Межигірська 22, оф.20

Телефон / факс: (044) 425-57-87

e-mail: lawyers@uapp.org

Веб-сайт: www.uapp.org




Коментарі

Додати коментар