Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


11 квітня 2013

Уряд спробує контролювати монополізацію преси.

Facebook Twitter LiveJournal

Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради законопроект, що зобов’язує відкрити інформацію про осіб, що мають вплив на засновників друкованих засобів масової інформації. Метою законопроекту є забезпечення прозорості відносин в медіа сфері.

 

Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради законопроект, що зобов’язує відкрити інформацію про осіб, що мають вплив на засновників друкованих засобів масової інформації. Метою законопроекту є забезпечення прозорості відносин в медіа сфері. На думку юридичного відділу УАВПП, суттєвого впливу на галузь преси зазначений законопроект не матиме. Перша і основна вимога закону – заборона концентрації і контролю однією особою за більш ніж 5% видань. В реальності в Україні діє лише 1 з 10 офіційно зареєстрованих видань, тому вирахувати 5% з реально діючих газет та журналів видається не реальним. Друга інновація полягає у обов’язковому оприлюдненні інформації про особу відповідальну за випуск видання, однак на сьогодні ця вимога фактично виконується – вихідні дані видання містять ПІБ редактора. Таким чином зазначений законопроект лише формальне виконання законодавцями вимог ЄС без урахування українських реалій.

Необхідність підвищення рівня прозорості власності ЗМІ випливає з необхідності збереження незалежності ЗМІ. На вирішення цієї проблеми, пропонується внести наступні зміни до Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» :

1.Визначити поняття контролю над друкованим виданням: Здійснення контролю передбачає безпосереднє або через пов’язаних осіб володіння частками (паями, акціями), що забезпечує досягнення 50 і більше відсотків голосів у вищому органі юридичної особи, яка є засновником (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації. (ст. 10 Закону)
2.Зобов’язати вказувати в заяві про державну реєстрацію друкованого  засобу  масової інформації інформацію про пов’язаних осіб, тобто юридичних або фізичних осіб, які здійснюють контроль за засновником (співзасновниками) друкованого засобу масової інформації, а також юридичних осіб, за якими засновник здійснює відповідний контроль. (ст. 12 Закону)
3.Встановити, що у разі коли одним із співзасновників друкованого засобу масової інформації є фізична особа, пов’язаними з нею особами вважаються також члени її сім’ї (чоловік, дружина, діти та батьки, мачуха та вітчим), спільно з якими вона здійснює контроль за друкованим засобом масової інформації. (ст. 12 Закону).
Порушення гарантій від монополізації друкованих засобів масової інформації, є підставою для відмови в державній реєстрації видання. Втім, це стосується лише тих видань, які за цільовим призначенням є громадсько-політичними (вид видання зазначається у свідоцтві про державну реєстрацію) і є загальнодержавними або регіональними (тобто розповсюджуються на всій території  України, або на території двох  та  більше  областей,  міст  Київ або Севастополь і області, АР Крим і області).Крім цього, в кожному випуску  друкованого  засобу  масової  інформації повинні міститися дані про прізвище та ініціали особи, відповідальної за випуск відповідного номера видання.

В цілому, законопроект є позитивним, адже монополізація друкованих ЗМІ є негативним явищем, що впливає на рівень свободи слова в Україні. Разом з тим, виникає ряд питань щодо практичної реалізації закладених в законопроект положень.

По-перше, незрозуміло, чи необхідно вносити інформацію про пов’язаних осіб для вже існуючих видань. І якщо так, то які саме строки передбачаються для внесення зазначеної інформації.

По-друге, потребує роз’яснення хто саме розуміється під членами сім’ї засновника, що здійснюють контроль за друкованим ЗМІ. Якщо це співзасновники, то така інформація в будь-якому разі має міститись в реєстраційній заяві. І чи поширюється дія цієї норми на тих родичів, які будуть працевлаштовані як редактори чи інші співробітники редакції.

Картка законопроекту - http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=46541

Якщо у Вас виникнуть питання, звертайтесь до нас!
З повагою, Юридичний відділ УАВПП
Адреса: м. Київ, вул. Межигірська 22, оф.20
Телефон / факс: (044) 425-57-87
e-mail:
lawyers@uapp.org
Веб-сайт: www.uapp.org

 




Коментарі

Додати коментар