Підписка на новини УАВПП

 
Реєстрація
Забули пароль?

Партнери УАВПП

Посольство США Представництво Програми розвитку ООН в Україні Coca-Cola


15 грудня 2011

Відкритий лист № 275 від 31.10.2011 р. Голові ВРУ п. Литвину В.М. щодо Проекту Закону про внесення змін до Закону України "Про захист суспільної моралі" № 7132 від 15.09.2010 р.

Facebook Twitter LiveJournal

Спільне звернення провідних медіа асоціацій щодо необхідності реформи у сфері суспільної моралі.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ

громадських організацій та професійних асоціацій

щодо  Проект Закону України про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» № 7132 від 15.09.2010 р.

 

 

Вельмишановний Володимире Михайловичу,

Громадські організації та професійні асоціації, що працюють у сфері масової інформації та комунікацій, засвідчують Вам свою щиру повагу та хочуть привернути Вашу увагу до ситуації щодо Проекту Закону України про внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» № 7132 у редакції 22.09.2010 р., прийнятого в першому читанні 18.10.2011 р. (далі – Законопроект).

Даний Законопроект не відповідає задекларованим в ньому цілям, містить значні загрози розвитку інформаційного середовища України та навіть його руйнації, суперечить європейській практиці підтримки гуманітарного суспільства.

На жаль, всі наші звернення на етапі підготовки зазначеного Законопроекту (зокрема Відкритий Лист громадських організацій та професійних асоціацій щодо проекту закону України «Про внесення змін до Закону України “Про захист суспільної моралі”» від 29.03.2010 року) не були почуті. Тому, ми звертаємось до Вас з проханням відхилитиЗаконопроект під час розгляду у другому читанні з огляду на наступне:

1. Під гаслами захисту моралі створюються передумови для антиконституційного тиску на ЗМІ. Одна з новацій Законопроекту полягає у покладанні на Національну комісію з питань захисту суспільної моралі функції моніторингу інформаційного простору України. Разом з абстрактністю законодавчих визначень у сфері моралі це відкриває дорогу до численних зловживань та створює передумови для перетворення Комісії в орган цензури, надає підстави для закриття ЗМІ за суб‘єктивними звинуваченнями, створює передумови для позбавлення ліцензій мовників, що є прямим порушенням їх конституційних прав.

 

2. Законопроект значно розширює повноваження Національної комісії з питань захисту суспільної моралі і покладає на неї ряд нових функцій, що потребує збільшення відповідного фінансування та навантаження на державний бюджет та сприяє корупції при здійсненні державних замовлень. Серед запланованих нових повноважень Комісії – здійснення державного замовлення на розробку спеціального обладнання та програм контролю та обмеження доступу до інформаційних матеріалів, а також на підготовку і демонстрацію інформаційних матеріалів в рамках створюваних квот на телерадіоканалах, створення та наповнення Єдиної спеціалізованої бази даних про стан моралі.

3. Законопроект суперечить європейській практиці розвитку гуманітарного суспільства, яка полягає  передусім у виховній, профілактичній роботі, залученні громадськості до цієї справи, зменшенні адміністративного тиску та зосередженні державних органів на захисті неповнолітніх і протидії насиллю. Указ Президента України № 1085 від 9.12.2010 р. «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» передбачає реалізацію в Україні цих європейських підходів і ліквідацію Національної експертної комісії з питань захисту суспільної моралі. Натомість, всупереч поставленим Президентом України завданням, впроваджуються законодавчі новації у стилі тоталітарних держав.

4. Ряд вимог Законопроекту технічно нездійсненні (зокрема, щодо надійного блокування доступу до інтернет-контенту, розміщеного поза межами України), а деякі новації документу є абсурдними (зокрема, вимога розповсюджувати продукцію еротичного характеру, в тому числі інформацію в телекомунікаційних мережах, лише за умови поміщення її в герметичну упаковку та спеціального маркування). Ігнорування авторами Законопроекту думки фахівців при підготовці документі унеможливлює виконання норм цього Законопроекту у разі його прийняття.

5. Законопроект обмежує конституційне право громадян на свободу слова та інформації шляхом покладання на операторів та провайдерів телекомунікацій обов‘язку за вказівкою Комісії без рішення суду обмежувати доступ до інформаційних ресурсів, які визнані нею еротичними. При цьому не береться до уваги ані неприйнятність у всьому цивілізованому світі позасудового блокування доступу до інформаційних ресурсів, ані невідповідність позасудового блокування інтернет-ресурсів вітчизняному законодавству, ані абстрактність визначення еротичних ресурсів, ані технічні особливості виконання цих функцій.

Виходячи з вищесказаного, ми вважаємо даний Законопроект неприйнятним через те, що він повністю суперечить правовій практиці демократичних країн світу, створює передумови для впровадження цензури, порушує конституційні права громадян України, загрожує свободі слова та інформації, впроваджує нові можливості для корупції, збільшує витрати державного бюджету у цей складний для країни час.

 

 

З повагою,

 

Виконавчий директор Асоціації 

«Індустріальний Телевізійний Комітет»

 

Катерина Котенко

Виконавчий директор Інституту Масової Інформації

 

Вікторія Сюмар

Голова правління Інтернет Асоціації України

 

Тетяна Попова

Президент Міжнародного жіночого правозахисного центру

«Ла Страда-Україна»

 

Катерина Левченко

Виконавчий директор Незалежної асоціації мовників

 

Катерина Мяснікова

Голова Правління Східноєвропейського інституту проблем медіа

 

Ольга Большакова

Генеральний директор Української асоціації видавців періодичної преси

 

Олексій Погорєлов

Голова Комісії УСПП з питань науки та ІТ 

 

Іван Пєтухов

 




Коментарі

Додати коментар